Оцінка ризиків українцями - це природній оптимізм чи викривлення медіа?
Як вважаєте українці оптимісти по життю чи то властиво всім людям?
Протистояння оптимістів та песимістів досліджувала група "Рейтинг")
Українці оцінили своє поточне становище у вересні 2024 року таким чином: становище погіршилося 68%, не змінилося — 25%, покращилося — 5%.
А у лютому 2024 року українці прогнозували своє майбутне становище: Погіршення прогнозували 26%, на стабільність очікували — 46%, а поліпшення — 17%.
У результаті,
ті, хто очікував найгіршого 26% — мали рацію (очікували 26%, за фактом 68%)
ті, хто очікував на стабільність 46% — помилилися на 21% (очікували 46%, за фактом 25%)
ті, хто очікував на поліпшення 17% — помилилися на 12% (очікували 17%, а за фактом 5%).
Песимісти перемогли)
Важлива деталь для оптимістів ще полягає в тому, що в попередній період (лютий 2024 року) кількість опитаних, у яких погіршився економічний стан було на рівні 78%. Тим не менш, люди прогнозували, що гірше не стане. Наче вже навчені попереднім періодом, невже були якісь сигнали, що свідчили б про покращення ситуації? Можливо, це справді, природа людина незважаючі на попередній досвід, сподіватись на краще, незважаючи на ризики.
Але виходить у поточній ситуації українці оптимісти (покращення+стабільність) значно недооцінюють ризики, притаманні поточній економічній ситуації в Україні. Можливо, надто оптимістичні тези на ТБ чи будь-яких інших медіа спотворюють реальну картину, що й веде до недооцінки ситуації рядовими українцями.
А можливо, це загалом властиво людині переоцінювати ситуацію у позитивному світлі?
Комментарии
Отправить комментарий